Adabiyotshunos va tarjimonlarning maqolalarini o‘qir ekansiz, adabiyot va she’riyat ixlosmandlari bilan muloqot qilar ekansiz, Olga Tokarchuk nima uchun Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan, degan savol tug‘iladi.
E’tirozlardan oldin shuni ta’kidlash kerakki, Nobel mukofoti, bir tomondan, dunyo tartibi va geosiyosat bilan bog‘liq siyosiy hodisadir. Ikkinchi tomondan, yozuvchi uchun muhim, jamiyat uchun ahamiyatli bo‘lgan e’tirof, maqom, shohsupadir. Nobel - bu katta yozuvchi, ahamiyatli va mashhur yozuvchining farqlash belgisidir. Boshqa ko‘plab yaxshi yozuvchilar haqida gapirish mumkin, lekin baribir Nobel mukofoti mahorat ko‘rsatkichidir.
Nobel mukofoti har doim qandaydir falsafiy ta’rif bilan birga keladi. Tokarchuk uchun qo‘mita uni shunday ta’rifladi: "Chegaralarni buzishni yashash usuli sifatida ensiklopedik ishtiyoq bilan ko‘rsatadigan tasavvur uchun." Boshqacha aytganda, "dunyodagi o‘zgarishlarga sezgirligi va ularni so‘zda aks ettirish aniqligi uchun."
Yaxshi yozuvchilar o‘ziga xos yo‘l ko‘rsatuvchilar va sehrgarlardir, lekin ular ko‘proq sezgi, hissiy hayot bilan yashaydilar, yangi paydo bo‘layotgan tendensiyalarni ilg‘ab oladilar va voqelikni oldindan ko‘rib, buni so‘zlar bilan ifodalaydilar.
Tokarchuk dunyosi - bu kollaj, mozaika bo‘lib, uning hayot matosi cho‘ziluvchan, jimjimador va asalga o‘xshaydi. U olam chegaralari, erkak va ayolning yashash tarzi, tabiat va inson haqida ko‘p o‘ylaydi. Olga Tokarchuk nima uchun Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi, degan savolga qanday javob bergan bo‘lardingiz?
Tashkilotchilarning fikriga ko‘ra, uchrashuv polyak tili va madaniyatiga bo‘lgan muhabbat bilan sug‘orilgan kitob klubi va teatrning o‘ziga xos birlashuvi bo‘ldi. Uchrashuv ishtirokchilari Olga Tokarchukning o‘qigan asarlaridan olgan taassurotlari bilan o‘rtoqlashdilar, uning qahramonlari atrofidagi ko‘z ilg‘amas tafsilotlarni qayd etdilar va ba’zan boshqalar qanday qilib boshqacha fikrlashi mumkinligidan hayratda qoldilar.
Masalan, Tokarchukning "Uyda tayyorlangan bankalar" hikoyasini muhokama qilar ekan, ishtirokchilardan biri onaning dugonalari bo‘lgan kampirlarning shlyapalari keyinchalik qahramonning o‘g‘li zaharlangan qo‘ziqorinlarni eslatishiga e’tibor qaratdi. Boshqa bir ishtirokchining taxminicha, hikoyadagi onasi tayyorlagan noodatiy gazaklar - pomidor sousidagi gubka va sirkadagi bog‘ichlar - o‘g‘lining jinnilikdan uyg‘onishi va boshqacha hayot kechira boshlashi uchun o‘ziga xos "qo‘ng‘iroqlar" bo‘lgan. Ishtirokchilar, shuningdek, sansaraning o‘ziga xos doirasini eslatuvchi hikoyaning takroriyligi va davriyligi, qonuniyligi va mantiqiyligini ta’kidladilar.
Har gal shunday muhokamalar jarayonida Olga Tokarchuk asari, uning obrazlari, qahramonlari yangicha qiyofada ochiladi. Va muallif yaratgan olamga qayta-qayta sho‘ng‘ishdek yengib bo‘lmas istak paydo bo‘ladi.
Biroq, oqshomning bosh qahramoni pan Vladislav bo‘lib, u Olga Tokarchukning kitobini sotib olib, har bir ishtirokchiga sovg‘a qilib, syurpriz tayyorladi. Uning aytishicha, bu adabiy klub uchrashuvining "tort ustidagi olcha"si edi.

And once again about Olga Tokarczuk...
Reading articles by literary scholars and translators, and communicating with lovers of literature and poetry, one often wonders: why was Olga Tokarczuk awarded the Nobel Prize?
Anticipating objections, we note that the Nobel Prize, on the one hand, is a political phenomenon, connected with world order and geopolitics; on the other hand, it is recognition, status, and a pedestal that are important for the writer and significant for society. The Nobel Prize is a mark of distinction for a great, significant and popular writer. One can talk about many other good writers, but still, the Nobel Prize is an indicator of mastery.
The Nobel Prize is always accompanied by some philosophical formulation. For Tokarczuk, the committee formulated it this way: “For an imagination that, with encyclopedic passion, shows the violation of boundaries as a way of life.” One could put it another way: “for sensitivity to changes in the world and the accuracy of their reflection in words.”
Good writers are a kind of guide and magician, but they live more by intuition, by the senses, they catch new emerging trends and, anticipating reality, formulate them in words.
Tokarczuk's world is a collage, a mosaic, her canvas of life is viscous, ornate and honeyed. She thinks a lot about the boundaries of worlds, about male and female ways of life, about nature and man. How would you answer the question: why did Olga Tokarczuk receive the Nobel Prize?
According to the organizers, the meeting became a unique combination of a book club and a theater, imbued with a love for the Polish language and culture. Participants shared their impressions of Olga Tokarczuk's works, noting seemingly subtle details surrounding her characters and sometimes marveling at how others might think differently.
For example, while discussing Tokarczuk's story "Jars of Homemade Jam," one of the participants noted that the hats of the old women, the mother's friends, resembled the mushrooms that later poisoned the heroine's son. Another participant suggested that the unusual snacks the mother prepared in the story ‒ a sponge in tomato sauce and shoelaces in vinegar ‒ were a kind of "wake-up call" for her son to wake up from his stupor and start living differently. Participants also noted the repetition and cyclicality, regularity and logic of the story, which was reminiscent of a kind of samsara circle.
Every time while discuss Olga Tokarczuk's works, her images and characters are revealed in a new way, and an irresistible desire arises to immerse yourself again and again in the world created by the author.
However, the main hero of the evening was pan Vladislav, who prepared a surprise: he bought and gave each of the participants a book by Olga Tokarczuk. According to him, this was the "culmination" of this meeting of the literary club.
An unforgettable evening! Moments like these are what make projects, sharing, writing and working worthwhile!