Adabiyotshunos va tarjimonlarning maqolalarini o‘qir ekansiz, adabiyot va she’riyat ixlosmandlari bilan muloqot qilar ekansiz, Olga Tokarchuk nima uchun Nobel mukofotiga sazovor bo‘lgan, degan savol tug‘iladi.
E’tirozlardan oldin shuni ta’kidlash kerakki, Nobel mukofoti, bir tomondan, dunyo tartibi va geosiyosat bilan bog‘liq siyosiy hodisadir. Ikkinchi tomondan, yozuvchi uchun muhim, jamiyat uchun ahamiyatli bo‘lgan e’tirof, maqom, shohsupadir. Nobel - bu katta yozuvchi, ahamiyatli va mashhur yozuvchining farqlash belgisidir. Boshqa ko‘plab yaxshi yozuvchilar haqida gapirish mumkin, lekin baribir Nobel mukofoti mahorat ko‘rsatkichidir.
Nobel mukofoti har doim qandaydir falsafiy ta’rif bilan birga keladi. Tokarchuk uchun qo‘mita uni shunday ta’rifladi: "Chegaralarni buzishni yashash usuli sifatida ensiklopedik ishtiyoq bilan ko‘rsatadigan tasavvur uchun." Boshqacha aytganda, "dunyodagi o‘zgarishlarga sezgirligi va ularni so‘zda aks ettirish aniqligi uchun."
Yaxshi yozuvchilar o‘ziga xos yo‘l ko‘rsatuvchilar va sehrgarlardir, lekin ular ko‘proq sezgi, hissiy hayot bilan yashaydilar, yangi paydo bo‘layotgan tendensiyalarni ilg‘ab oladilar va voqelikni oldindan ko‘rib, buni so‘zlar bilan ifodalaydilar.
Tokarchuk dunyosi - bu kollaj, mozaika bo‘lib, uning hayot matosi cho‘ziluvchan, jimjimador va asalga o‘xshaydi. U olam chegaralari, erkak va ayolning yashash tarzi, tabiat va inson haqida ko‘p o‘ylaydi. Olga Tokarchuk nima uchun Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi, degan savolga qanday javob bergan bo‘lardingiz?
Tashkilotchilarning fikriga ko‘ra, uchrashuv polyak tili va madaniyatiga bo‘lgan muhabbat bilan sug‘orilgan kitob klubi va teatrning o‘ziga xos birlashuvi bo‘ldi. Uchrashuv ishtirokchilari Olga Tokarchukning o‘qigan asarlaridan olgan taassurotlari bilan o‘rtoqlashdilar, uning qahramonlari atrofidagi ko‘z ilg‘amas tafsilotlarni qayd etdilar va ba’zan boshqalar qanday qilib boshqacha fikrlashi mumkinligidan hayratda qoldilar.
Masalan, Tokarchukning "Uyda tayyorlangan bankalar" hikoyasini muhokama qilar ekan, ishtirokchilardan biri onaning dugonalari bo‘lgan kampirlarning shlyapalari keyinchalik qahramonning o‘g‘li zaharlangan qo‘ziqorinlarni eslatishiga e’tibor qaratdi. Boshqa bir ishtirokchining taxminicha, hikoyadagi onasi tayyorlagan noodatiy gazaklar - pomidor sousidagi gubka va sirkadagi bog‘ichlar - o‘g‘lining jinnilikdan uyg‘onishi va boshqacha hayot kechira boshlashi uchun o‘ziga xos "qo‘ng‘iroqlar" bo‘lgan. Ishtirokchilar, shuningdek, sansaraning o‘ziga xos doirasini eslatuvchi hikoyaning takroriyligi va davriyligi, qonuniyligi va mantiqiyligini ta’kidladilar.
Har gal shunday muhokamalar jarayonida Olga Tokarchuk asari, uning obrazlari, qahramonlari yangicha qiyofada ochiladi. Va muallif yaratgan olamga qayta-qayta sho‘ng‘ishdek yengib bo‘lmas istak paydo bo‘ladi.
Biroq, oqshomning bosh qahramoni pan Vladislav bo‘lib, u Olga Tokarchukning kitobini sotib olib, har bir ishtirokchiga sovg‘a qilib, syurpriz tayyorladi. Uning aytishicha, bu adabiy klub uchrashuvining "tort ustidagi olcha"si edi.

Читая статьи литературоведов и переводчиков, общаясь с любителями литературы и поэзии, часто задаешься вопросом: за что Ольга Токарчук была удостоена Нобелевской премии?
Предвосхищая возражения, отметим, что Нобелевская премия, с одной стороны, явление политическое, связанное с мировым порядком и геополитикой. С другой стороны, это признание, статус и пьедестал, важные для писателя и значимые для общества. Нобель — это знак отличия большого писателя, значимого и популярного. Можно говорить о множестве других хороших писателей, но всё-таки награда Нобеля — это показатель мастерства.
Нобелевская премия всегда сопровождается некой философской формулировкой. Для Токарчук комитет сформулировал её так: «За воображение, с энциклопедической страстью показывающее нарушение границ как способ жить». Можно выразиться иначе: «за чуткость к изменениям в мире и точность их отражения в слове».
Хорошие писатели — это своего рода проводники и маги, но они больше живут по наитию, чувственной жизнью, улавливают новые нарождающиеся тенденции и, предвосхищая реальность, формулируют это словами.
Мир Токарчук — это коллаж, мозаика, её полотно жизни тягучее, витиеватое и медовое. Она много размышляет о границах миров, о мужском и женском способах жить, о природе и человеке. А что бы Вы ответили на вопрос: за что Ольга Токарчук получила награду Нобеля?
По замыслу организаторов, встреча стала своеобразным соединением книжного клуба и театра, пропитанных любовью к польскому языку и культуре. Участники встречи делились своими впечатлениями от прочитанных произведений Ольги Токарчук, отмечая, казалось бы, едва уловимые детали, окружающие её героев, и порой удивляясь тому, как иначе могут мыслить другие.
Например, обсуждая рассказ Токарчук «Банки с домашними заготовками», одна из участниц обратила внимание на то, что шляпки старушек, подружек матери, напоминали грибки, которыми позже отравился сын героини. Другая участница предположила, что необычные закуски, которые готовила мать в рассказе — губка в томатном соусе и шнурки в уксусе — были своеобразными «звоночками» для сына, чтобы он очнулся от дурмана и начал жить иначе. Участники также отмечали повторение и цикличность, закономерность и логичность рассказа, что напоминало своеобразный круг сансары.
Каждый раз, в ходе таких обсуждений произведения Ольги Токарчук, её образы и герои раскрываются в новом свете. И возникает непреодолимое желание снова и снова окунуться в мир, созданный автором.
Однако главным героем вечера стал пан Владислав, который приготовил сюрприз, купив и подарив каждому из участников книгу Ольги Токарчук. Это была, по его словам, «вишенка на торте» этой встречи литературного клуба.