Cheslav Milosh - taniqli polyak yozuvchisi va shoiri, adabiyot bo‘yicha Nobel mukofotini olgan.
Uning lirikasi Sharqiy Yevropa an’analarining o‘ziga xosligini, XX asr qonli tarixining aks-sadolarini, turli madaniyatlar va dinlarni, migratsiyaning og‘ir tajribasini o‘zida mujassam etgan. O‘zi haqida: "Menda ko‘p shaharlar va ko‘p mamlakatlar bor..." derdi.
Ajablanarlisi shundaki, Miloshning bolalikdagi ilk xotiralari Rossiya bilan bog‘liq. Uning otasi Aleksandr Milosh Birinchi jahon urushiga safarbar qilingan va Cheslav onasi bilan otasini ko‘rgani borgan uzoq Krasnoyarsk o‘lkasida yo‘llar va ko‘priklar qurgan, shuning uchun Transsibir magistrali, Rossiya poyezdlari va Krasnoyarsk Cheslovning bolaligidagi birinchi yorqin xotiralaridan biridir.
Cheslav Milosh uzoq va yorqin hayot kechirdi, uning ko‘z o‘ngida urushlar, inqiloblar, falokatlar yuz berdi. Cheslav Litva, Polsha mamlakatlarida yashagan, Ikkinchi jahon urushi davrida partizanlar harakatida qatnashgan. Polshada hokimiyat tepasiga kommunistlar kelgach, u Fransiyadan siyosiy boshpana so‘radi, Parijda yashadi.
1960-yilda Milosh Qo‘shma Shtatlarga ko‘chib o‘tdi va Berklidagi Kaliforniya universitetida slavistika professori bo‘ldi. 1980-yilda Milosh "mojarolar bilan to‘lib-toshgan dunyoda insonning himoyasizligini qo‘rqmasdan bashorat qilgani uchun" Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi.
23-may kuni "Anna Komarovskaya bilan kitob suare" loyihasi doirasida Cheslav Milosh ijodiga bag‘ishlangan adabiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tashkilotchining rejasiga ko‘ra, bu Cheslav Miloshning tarjimai holi va ijodining g‘ayrioddiy lahzalari haqidagi klassik ma’ruza emas, balki ishtirokchilar Miloshning "Issa vodiysi" kitobi haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashishlari mumkin bo‘lgan adabiy mini-klub edi.

Life is like a novel
His lyrics absorbed the unique traditions of Eastern Europe, echoes of the bloody history of the 20th century, various cultures and religions, and the difficult experience of migration. He said about himself: “There are many cities and many countries within me…”
Surprisingly, Milos's first childhood memories are connected with Russia. His father, Alexander Milosh, was mobilized during the First World War and built roads and bridges in the distant Krasnoyarsk region, where Czeslaw and his mother traveled to visit his father. That's why the Trans-Siberian Railway, Russian trains and Krasnoyarsk are some of Czeslaw's first vivid childhood memories.
Czeslaw Milosz lived a long and vibrant life, witnessing wars, revolutions, and disasters. Czeslaw lived in Lithuania and Poland and participated in the partisan movement during World War II. After the communists came to power in Poland, he asked for political asylum in France and remained to live in Paris.
In 1960, Milosz moved to the United States and became a professor of Slavic studies at the University of California, Berkeley. In 1980, Milosz received the Nobel Prize for "having shown with fearless clairvoyance the vulnerability of man in a world torn by conflict."
On May 23, as part of the "Book Soiree with Anna Komarovskaya" project, a literary meeting dedicated to the works of Czesław Milosz took place. The organizers envisioned this not as a classic lecture on the unusual moments in the biography and work of Czesław Milosz, but rather as a literary mini-club in which participants could share their impressions of Milosz's book, "The Valley of the Issa."