Cheslav Milosh - taniqli polyak yozuvchisi va shoiri, adabiyot bo‘yicha Nobel mukofotini olgan.
Uning lirikasi Sharqiy Yevropa an’analarining o‘ziga xosligini, XX asr qonli tarixining aks-sadolarini, turli madaniyatlar va dinlarni, migratsiyaning og‘ir tajribasini o‘zida mujassam etgan. O‘zi haqida: "Menda ko‘p shaharlar va ko‘p mamlakatlar bor..." derdi.
Ajablanarlisi shundaki, Miloshning bolalikdagi ilk xotiralari Rossiya bilan bog‘liq. Uning otasi Aleksandr Milosh Birinchi jahon urushiga safarbar qilingan va Cheslav onasi bilan otasini ko‘rgani borgan uzoq Krasnoyarsk o‘lkasida yo‘llar va ko‘priklar qurgan, shuning uchun Transsibir magistrali, Rossiya poyezdlari va Krasnoyarsk Cheslovning bolaligidagi birinchi yorqin xotiralaridan biridir.
Cheslav Milosh uzoq va yorqin hayot kechirdi, uning ko‘z o‘ngida urushlar, inqiloblar, falokatlar yuz berdi. Cheslav Litva, Polsha mamlakatlarida yashagan, Ikkinchi jahon urushi davrida partizanlar harakatida qatnashgan. Polshada hokimiyat tepasiga kommunistlar kelgach, u Fransiyadan siyosiy boshpana so‘radi, Parijda yashadi.
1960-yilda Milosh Qo‘shma Shtatlarga ko‘chib o‘tdi va Berklidagi Kaliforniya universitetida slavistika professori bo‘ldi. 1980-yilda Milosh "mojarolar bilan to‘lib-toshgan dunyoda insonning himoyasizligini qo‘rqmasdan bashorat qilgani uchun" Nobel mukofotiga sazovor bo‘ldi.
23-may kuni "Anna Komarovskaya bilan kitob suare" loyihasi doirasida Cheslav Milosh ijodiga bag‘ishlangan adabiy uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Tashkilotchining rejasiga ko‘ra, bu Cheslav Miloshning tarjimai holi va ijodining g‘ayrioddiy lahzalari haqidagi klassik ma’ruza emas, balki ishtirokchilar Miloshning "Issa vodiysi" kitobi haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashishlari mumkin bo‘lgan adabiy mini-klub edi.

Чеслав Милош - известный польский писатель и поэт, получивший Нобелевскую премию по литературе.
Его лирика впитала в себя своеобразие традиций Восточной Европы, отзвуки кровавой истории XX в., различные культуры и религии, тяжелый опыт миграции. Сам о себе он говорил: “Во мне – много городов и много стран…”
Как это не удивительно, но первые детские воспоминания Милоша связаны с Россией. Его отец, Александр Милош был мобилизован в Первую мировую войну и строил дороги и мосты в далеком Красноярском крае, куда Чеслав с матерью ездил навещать отца, поэтому транссибирская магистраль, российские поезда и Красноярск - одни из первых ярких воспоминаний детства Чеслова.
Чеслав Милош прожил длинную и яркую жизнь, на его глазах происходили войны, революции, катастрофы. Чеслав жил в Литве, Польше, участвовал в партизанском движении во время Второй мировой войны. После того как в Польше к власти пришли коммунисты, он попросил во Франции политического убежища, жил в Париже.
В 1960 г. Милош переехал в Соединенные Штаты и стал профессором славистики Калифорнийского университета в Беркли. В 1980 г. Милош получил Нобелевскую премию за то, что «с бесстрашным ясновидением показал незащищенность человека в мире, раздираемом конфликтами».
23 мая в рамках проекта "Книжное суаре с Анной Комаровской" состоялась литературная встреча, посвященная произведениям Чеслава Милоша. По замыслу организатора это была не классическая лекция о необычных моментах биографии и творчестве Чеслава Милоша, скорее - литературный мини-клуб, на котором участники могли делиться впечатлениями о книге Милоша “Долина Иссы”.